آزمون ام اس ار تی (MSRT):

کلمه MSRT مخفف عبارت Ministry of Science Research and Technology  و به معنای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است. آزمون MSRT در سال ۱۰ بار (تقریبا هر ماه یک بار) برگزار می شود و شرکت در آزمون محدودیت ندارد و در صورت عدم قبولی در یک دوره می توان در دوره های بعدی نیز ثبت نام کرد ولی داوطلبانی که نمرات انها بالاتر از ۷۵ باشد تا یکسال نمی توانند در ازمون شرکت نمایند زیرا ظرفیت ازمون فوق برای مراکز دانشگاهی و آموزشی بوده و آخرین حد نصاب مراکز فوق نمره ۷۰ است. دانشجویان دکتری برای تصویب پروپوزال به حداقل نمره ۴۶ و برای فرصت مطالعاتی به حداقل نمره ۵۰ نیاز دارند.

جهت شرکت در آزمون MSRT می توان وارد سایت https://msrt-exam.saorg.ir/ شوید.

به لحاظ سختی می توان آزمون MSRT را با آزمون TOEFL مقایسه کرد. تنها تفاوت  MSRT نسبت به TOEFL نداشتن بخش نوشتاری است که برای بسیاری از داوطلبان آزمون TOEFL بسیار سخت و یادگیری آن زمانبر است. اما بر خلاف انتظار شما درصد قبولی در این آزمون به شدت پایین است. طبق گفته مدیرکل بورس و دانشجویان خارج از کشور وزارت علوم تنها ۲۰ درصد از داوطلبان آزمون MSRT در هر دوره موفق به کسب نمره قبولی می شوند.

هزینه ثبت نام آزمون:  هزینه ثبت نام آزمون   ۶۰۰۰۰۰ ریال (شصت  هزارتومان) و پرداخت  آن بصورت الکترونیکی می باشد.

دوره های برگذاری آزمون : آزمون در سال ۱۰ بار برگزار می شود و شرکت در آزمون محدودیت ندارد و در صورت عدم قبولی در یک دوره می توان در دوره های بعدی نیز ثبت نام کرد ولی داوطلبانی که نمرات انها بالاتر از ۷۵ باشد تا یکسال نمی توانند در ازمون شرکت نمایند چون ظرفیت ازمون فوق برای مراکز دانشگاهی و آموزشی بوده و آخرین حد نصاب مراکز فوق نمره ۷۰ می باشد .

تعدات سوالات آزمون :  تعداد ۱۰۰ سوال می باشد: ۳۰ سوال شنیداری (زمان پاسخگویی بعد از اتمام cd که معمولا” بین ۳۰ تا ۳۵ دقیقه می باشد) ، ۳۰ سوال گرامر(زمان پاسخگویی ۲۰ دقیقه) و ۴۰ سوال درک مطلب (زمان پاسخگویی۵۵ دقیقه ).ضمنا” دفترچه سوالات یک مرحله توزیع می شود .

رفرنس های آزمون msrt: تمامی رفرنس های آزمون msrt رفرنس های آزمون تافل می باشد می توانید هر منابعی که برای امادگی ازمون تافل می باشد را مطالعه نمائید.